Międzynarodowy Dzień Tolerancji

„Nie musimy akceptować cudzych przekonań...ale musimy akceptować prawo innych do ich posiadania".
Jodi Picoult
 
Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku mające na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm. Konferencja Generalna UNESCO w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji. Samo święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO.
 
Jak mówi Deklaracja Zasad Tolerancji:

,,Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju"

Zachęcamy wszystkich, aby dzień ten stał się okazją do chwili refleksji nad przyczynami nietolerancyjnych zachowań oraz sposobów ich rozwiązywania. Przede wszystkim niech będzie to dzień refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych.

Zapraszamy również do obejrzenia prezentacji dot. tolerancji.
 
 
Internacki Zespół ds. Profilaktyki
Izabela Basińska
Izabela Janiszewska

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.