26 stycznia – Ogólnopolski Dzień Transplantacji w internacie ZSBiS

26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji, upamiętniający pierwszy udany przeszczep nerki w Polsce.

26 stycznia 1966 r. zespół I Kliniki Chirurgicznej kierowanej przez prof. Jana Nielubowicza i I Kliniki Chorób Wewnętrznych, kierowanej przez prof. Tadeusza Orłowskiego, Akademii Medycznej w Warszawie wykonał po raz pierwszy w Polsce przeszczep nerki pobranej od osoby zmarłej. Biorcą narządu była 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, wybrana i przygotowywana do tego zabiegu przez prof. Tadeusza Orłowskiego.

W 1968 roku profesor Wiktor Bros dokonał przeszczepienia nerki od żywego dawcy. Udaną próbę przeszczepienia narządu przeprowadził w Zabrzu zespół Zbigniewa Religi w roku 1986. Wówczas był to ogromny sukces, ponieważ przeszczepiano serce. Pierwsze udane przeszczepienie wątroby u dziecka było w roku 1990, natomiast u dorosłego w roku 1994.
 
Obecnie w Polsce żyje około 15 tysięcy osób z przeszczepionymi narządami. Najczęściej są to nerki, w dalszej kolejności wątroba, serce i trzustka. Czasy przeżycia pacjentów nie różnią się od czasów przeżycia pacjentów na zachodzie. Dzieje się tak, bo wszyscy dostają leki immunosupresyjne (wszędzie te same), które chronią przed odrzuceniem przeszczepu. Coraz dłuższe życie po transplantacji to wielki sukces medyków, w którym spory udział mają polscy lekarze.
 
Zachęcamy również do obejrzenia filmu „Bez Wahania"!
 
Przygotowały: I.Janiszewska, I.Basińska

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.