Pisanki wielkanocne zdobione techniką decoupage

Wychowankowie internatu podczas zajęć plastycznych zdobili techniką decoupage gęsie wydmuszki, aby móc samodzielnie wykonaną pisanką obdarować kogoś w czasie świąt Wielkiej Nocy.

Skąd wzięła się tradycja zdobienia jaj?
U Słowian jajko związane było z kultem boga słońca, było symbolem solarnym, symbolem nowego życia, narodzin. Było również uważane za potężny amulet przeciw czarom i złym mocom, występowało więc w obrzędach wiosennych i ku czci zmarłych.
W kulturze ludowej, w której jajko pełniło rolę talizmanu zabezpieczającego przed złem lub zaklinacza dobrego, symbolu zdrowia i życia, miłości i płodności wyrósł zwyczaj święcenia wielkanocnych pisanek.
W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej.

Dodatkowe informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.