KRZYSZTOF CEGIELSKI

 
KARIERA SPORTOWA:
Pierwszym sukcesem Cegielskiego było czwarte miejsce w mistrzostwach Europy juniorów w 1998 roku. Dziewiętnastolatek przegrał walkę o podium dopiero w dodatkowym biegu, w którym uległ Hansowi Andersenowi. W tym samym roku zajął drugie miejsca w Brązowym oraz Srebrnym Kasku. W 1999 roku został młodzieżowym wicemistrzem Polski, rok później na macierzystym torze w Gorzowie Wielkopolskim wywalczył wicemistrzostwo świata juniorów.
 
W 2001 wywalczył brązowy medal indywidualnych mistrzostw Europy seniorów, w tym samym roku reprezentował barwy Polski w Drużynowym Pucharze Świata, przyczyniając się do zdobycia srebrnego medalu. W 2002 został wicemistrzem Polski seniorów. W latach 2001-03 regularnie startował w cyklu IMŚ Grand Prix, a także w prestiżowej lidze brytyjskiej w zespole Poole Pirates. Zaliczał się do najbardziej utytułowanych polskich żużlowców młodego pokolenia.
3 czerwca 2003 roku odbył się mecz ligi szwedzkiej Eliteserien: Vetlanda - Rospiggarna Hallstavik. Przed ostatnimim biegami Cegielski kłócił się z menedżerem VMS Bo Wirebrandem, który nie zamierzał wystawić zawodnika do biegów nominowanych. Cegielskiemu udało się ostatecznie przekonać trenera, który zrezygnował z udziału Wiesława Jagusia. Oprócz Cegielskiego w XV biegu udział wzieli Jonas Davidsson, Aleš Dryml i Ryan Fisher. Po starcie Davidsson lekko wyniósł się na zewnętrzną część toru, Dryml i Fisher zrobili z konieczności to samo. Cegielski, który startował spod bandy, był lekko z przodu ale Fisher uderzył w jego motocykl. Polak próbując ratować się przed czołowym zderzeniem z bandą puścił maszynę lecz na jego nieszczęście motocykl Amerykanina z całym impetem uderzył w niego i wgniótł w bandę. Skutkiem wypadku było obrócenie 12. kręgu Cegielskiego o 180°. Polak nie odzyskiwał przytomności przez 50 minut po zdarzeniu. Na skutek wypadku uszkodzony został rdzeń kręgowy, a sam zawodnik utracił władzę w nogach. Obecnie przechodzi rehabilitację; do dnia dzisiejszego nie wrócił do pełnej sprawności fizycznej i porusza się na wózku inwalidzkim. 3 października 2011 w sali Multikina Ursynów Canal+ miała miejsce premiera filmu dokumentalnego "Przerwany sen" w reżyserii dziennikarza sportowego Grzegorza Milko do którego muzykę stworzył Stefan Machel. Krzysztof Cegielski jako ekspert sportu żużlowego jest obecnie komentatorem w TVP SPORT.
 
 
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.