Międzynarodowy Dzień Teatru - życzenia...

27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Ustanowiono go w czerwcu 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu , 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.

Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. W tym roku autorem orędzia jest Carlos Celdran, kubański reżyser teatralny, dramatopisarz i pedagog.
 
W swoim orędziu wskazuje on na ciągłość teatralnej tradycji, budowanej przez wielu jego poprzedników. Teatr jest dla niego „życiem w teraźniejszości", niepowtarzalnym momentem spotkania w spowitej ciemnością sali teatralnej. Teatr odzwierciedla najgłębszą, najbardziej osobistą część nas samych" – pisze autor i dodaje, że jego teatralna ojczyzna jest „ utkana z takich chwil, w których porzucamy maski, retorykę i poczucie lęku przed tym, kim jesteśmy i w ciemności podajemy sobie ręce".

W związku z tym wydarzeniem składamy serdeczne życzenia wszystkim aktorom oraz pracownikom gorzowskiego teatru im. Juliusza Osterwy.
 

Dodatkowe informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.