Narodowe Czytanie 2022

6 września w naszej szkole kolejny raz odbyło się Narodowe Czytanie. To już 11 edycja tego wspaniałego przedsięwzięcia. Para prezydencka wybrała: ,,Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
 
Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza.
 
Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka.
 
Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej.
 
Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
 
6 września uczniowie odwiedzali bibliotekę w celu wysłuchania ciekawych informacji o wybranym przez parę prezydencką utworze i autorze dzieła. Odczytana została ballada Lilje z podziałem na rolę, i przygotowana została wystawa tematyczna. Wydarzenie zorganizowała pani Anna Kaniewska we współpracy z biblioteką szkolną.
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.