Wyjście uczniów naszej szkoły na lubuskie obchody Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji

24 stycznia 2020 r. uczniowie klas technikum dzięki uprzejmości Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak wybrali się do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego przy ulicy Dekerta na lubuskie obchody Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji.

Pierwszy udany przeszczep nerki odbył się w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie 26 stycznia 1966 r. i od tego czasu 26 stycznia jest Dniem Transplantacji.
Osób potrzebujących przeszczepu jest bardzo dużo a dawcą może być tylko człowiek. Każdy może podpisać oświadczenie na mocy którego podaruje drugiemu człowiekowi największy dar jakim jest ŻYCIE.

Podczas konferencji młodzież wysłuchała wypowiedzi wielu osób mających ogromną wiedzę i doświadczenie w tematyce przeszczepów. Były to m.in.: dr n. med. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, dr n. med. Krzysztof Pabisiak. Przybyli goście mieli możliwość wysłuchania świadectwa Łukasza - człowieka, który uratował 8-miesięczne dziecko poprzez podarowanie szpiku oraz  Mariusza - osoby po przeszczepie nerki.
 
Doświadczenie to było niezwykle inspirujące. Możliwość wysłuchania osoby, która obdarowana została nowym życiem spowodowała wśród uczestników chęć podpisania oświadczenia woli na przekazanie narządów.
 
 
Agnieszka Kędziorska
Magdalena Cichocka-Opszalska

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.