Szkodliwość palenia tytoniu. Światowy Dzień Rzucania Palenia.

„Kontroluję to, co robię. W każdej chwili mogę przestać, ale robię to, bo sprawia mi przyjemność." W taki sposób rozumują ludzie uzależnienie, niezdolni do rezygnacji z zażywania substancji lub wykonywania czynności, które pozwalają zapomnieć o codziennych trudnościach. Uzależnienia zaczynają się niewinnie: jeden kieliszek, jeden papieros, jeszcze godzinka przy komputerze."
W 2020 roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na 19 listopada.
 
Negatywne konsekwencje palenia papierosów są powszechnie znane, ale wciąż z każdym rokiem coraz więcej osób zaczyna palić tytoń.

Papierosy nie tylko uzależniają psychiczne, ale także fizycznie. Zawarta w dymie nikotyna przynosi poczucie ulgi, która sprawia, że ludzie tak chętnie sięgają po papierosy. Osoby uzależnione odczuwają silną potrzebę palenia i zwiększania codziennej dawki nikotyny. Co ciekawe, palaczy podobnie jak alkoholików wyróżnia bezkrytyczne podejście do swojego nałogu. Ale papierosy nie tylko oddziałują na palacza, ale również na postronne osoby.

Bierne palenie jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Wdychany w ten sposób dym zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym pochodzący bezpośrednio z palącego się papierosa. U biernych palaczy w związku z tym także występuje podwyższone ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca.

W podczas lekcji WDŻ uczniowie poznali negatywne konsekwencje palenia tytoniu oraz korzyści wynikające z zaprzestania palenia.

Zachęcamy wszystkich palących papierosy do podjęcia próby zerwania z nałogiem.
 
Zapraszamy do zapoznania się z filmem Niepozorny zabójca: KLIKNIJ TUTAJ
 

Zespół ds. profilaktyki
Agnieszka Kędziorska
Magdalena Cichocka - Opszalska
 
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.