Światowy Dzień Walki z AIDS – 01.12. w ZSBiS

Dzięki inicjatywie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 01 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS (zwany także Światowym Dniem Walki z AIDS). Symbolem tego dnia jest czerwona wstążka. HIV nie jest już wyrokiem, pod warunkiem, że stosunkowo wcześnie dowiemy się o zakażeniu.
 
CZY TO PRAWDA, ŻE PROBLEM AIDS NALEŻY JUŻ DO PRZESZŁOŚCI?
NIE, to nieprawda.
 
Na świecie każdego dnia HIV zakaża się około 6 tys. osób, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce każdego roku wykrywanych jest kilkaset zakażeń HIV.

To znaczy, że codziennie 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu.

Dostępne obecnie leki antyretrowirusowe poprawiają komfort życia osób zakażonych HIV. Nie jest prawdą pogląd, że skoro są dostępne leki, to nie trzeba bać się HIV i nie trzeba stosować zabezpieczeń np. w kontaktach seksualnych.

Nawet kilkanaście tysięcy osób może żyć w naszym kraju z wirusem nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem badanie jest bardzo proste i niekłopotliwe. W 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Agendę Ministra Zdrowia, na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną.

W naszej szkole podczas lekcji wychowana do życia w rodzinie mówiliśmy o faktach i mitach dotyczących HIV i AIDS. W gablocie szkolnej przygotowana została tematyczna gazetka, poświęcona tematyce AIDS/HIV.
 
Dla zainteresowanych, chcących uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania możliwe są też osobiste konsultacje z pielęgniarką szkolną.

Zachęcamy do odwiedzenia poniższych stron.

Krajowe Centrum ds. AIDS. - www.aids.gov.pl
Film AIDS – epidemia wciąż niepokonana https://aids.gov.pl/publikacje/201/
 
Zespół ds. profilaktyki
Agnieszka Kędziorska
Magdalena Cichocka - Opszalska
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.