Dzień Bez Opakowań Foliowych - 23 stycznia

Kiedyś na zakupy nosiło się siatki, torby płócienne, kosze, plecaki i torby papierowe. Wędlina była pakowana w papier a mleko wlewane do kanki kupującego. Cienka torebka foliowa została opatentowana w 1965 r. przez szwedzkiego inżyniera (Gustav Thulin Sten) Dziś ten wygodny wynalazek chcemy czymś zastąpić.

Inicjatywa ta powstała w Polsce dzięki radnemu z Łodzi (Krzysztof Piątkowski) w 2008 r. 23 stycznia złożył wznowiony obywatelski projekt ustawy zakazującej bezpłatnej dystrybucji foliówek.

Do nowelizacji ustawy „O opakowaniach i odpadach opakowaniowych" zabrakło 10% podpisów. Mimo to, polscy przedsiębiorcy i klienci przyłączyli się do akcji. Usunięcie bezpłatnych jednorazówek zapowiedziała targowiska i małe sklepiki a także Biedronka, Carefour, Tesco. Ikea zamiast foliówek sprzedawała torby z papieru, a dochód których w ten sposób pozyskała miała przeznaczyć na posadzenie drzew w polskich lasach.
 
 
Corocznie wprowadza się na światowy rynek od 500 miliardów do jednego biliona reklamówek. Na polskie wysypiska w ciągu roku trafia 55 tyś. ton torebek foliowych.

50 tysięcy ton plastikowej folii co roku trafia do oceanów i zabija ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków. Zwierzęta mylą kawałki rozdrobnionego plastiku z pokarmem, np. żółwie morskie połykają je jako „meduzy", nie są w stanie ich przetrawić i giną. Nawet walenie padają ofiarą połknięcia zbyt dużej ilości plastikowych toreb.
 
W końcu lat 90 pomiędzy Kalifornią a Hawajami odkryto Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci –skupisko plastikowych odpadów, powstałe na skutek ruchu prądów oceanicznych. Odpady zajmują olbrzymią powierzchnię ich szacowana masa to ok. 3,5 mln ton. Druga taka plama znajduje się pomiędzy Hawajami i Japonią. Oczyszczając z toreb foliowych Ocean Spokojny, pokryło by się powierzchnię dwa razy większą od Teksasu.

Władze stolicy Indii, za złamanie zakazu używania toreb foliowych i opakowań z polietylenu, wprowadziły karę do 5 lat pozbawienia wolności i 100 tys. rupii grzywny.

Całkowity zakaz dystrybucji jednorazówek obecnie panuje m.in. w Australii, na Alasce, Japonii, Korsyce, Mauritiusie, Nowej Zelandii, RPA, we Włoszech i Francji oraz Kalifornii.

W ofercie wielu sklepów znajdziemy obecnie lekkie i kompaktowo zapakowane torby wielorazowe – łatwo się zmieszczą w każdej torebce. Tę rolę równie dobrze spełni torba płócienna czy wygrzebana z dna szafy pleciona siatka, której dodatkowo wraca do mody. Jakkolwiek, najlepsza torba jaką sobie sprawimy, to taka, która będzie towarzyszyć nam w sklepie na stałe. Obecnie pojawiają się pierwsze sklepy bezopakowaniowe, w których sprzedawany asortyment można nabyć na wagę do własnych lub wypożyczonych pojemników.
 
Podejmij wyzwanie:
Noś ze sobą wielorazową torbę!
 
 
Zapraszamy do zapoznania się z gazetką w holu szkoły!
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.