Uzależnienie od nikotyny. Światowy Dzień Bez Papierosa

„Kontroluję to, co robię. W każdej chwili mogę przestać, ale robię to, bo sprawia mi przyjemność." W taki sposób rozumują ludzie uzależnieni, niezdolni do rezygnacji z zażywania substancji lub wykonywania czynności, które pozwalają zapomnieć o codziennych trudnościach.
 
Uzależnienia zaczynają się niewinnie: jeden kieliszek, jeden papieros, jeszcze godzinka przy komputerze.
31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa, ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne."

Dym tytoniowy oprócz nikotyny zawiera wiele substancji toksycznych i rakotwórczych. Są nimi tlenek węgla – trujący gaz utrudniający transport tlenu do komórek oraz substancje smoliste powodujące powstawanie nowotworów złośliwych.
 
Film „Co się stanie, gdy rzucisz palenie? Zmiany w organizmie – od 1 minuty do 20 lat bez papierosów "

Tego dnia zachęcaliśmy społeczność ZSBiS do zerwania z nałogiem. W holu szkoły zorganizowany został punkt informacyjny.

Uczniowie klas technikum podczas lekcji wychowania do życia w rodzinie rozmawiali o konsekwencjach palenia tytoniu i e –papierosów. Chętni wykonali test sprawdzający stopień uzależnienia fizycznego i psychicznego od nikotyny. Rozmawialiśmy także na temat „Dlaczego warto zerwać z nałogiem?".

Trzymamy kciuki za wszystkich, którzy podjęli wyzwanie zerwania z nałogiem nikotynowym.
 
 
Zespół ds. profilaktyki
Magdalena Cichocka - Opszalska
Agnieszka Kędziorska

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.