ZSBiS świętuje 150-lecie urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego

5 grudnia mija 150-lecie urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, z tej okazji w naszej szkole została zorganizowana wystawa, poświęcona Jego pamięci.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie, mąż stanu, współtwórca niepodległej Polski; jeden z przywódców PPS Frakcji Rewolucyjnej; współzałożyciel i komendant główny Związku Walki Czynnej.

Po odzyskaniu niepodległości Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz, marszałek Polski. W 1926 r. dokonał zamachu stanu, w wyniku którego przejął władzę w państwie; dwukrotny premier, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych i minister spraw wojskowych w latach 1926-1935. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze.

"Piłsudski odwołując się do Słowackiego uważał, że bez marzeń niemożliwe jest realizowanie wielkich celów. Takim marzeniem było doprowadzenie do niepodległości Polski, traktowane przez dużą część społeczeństwa jako fanaberia. Racjonalizm Piłsudskiego zawsze wspierał się na myśleniu romantycznym" – powiedział niegdyś prof. Andrzej Chojnowski z Instytutu Historycznego UW.

Wystawa znajduję się w holu głównym szkoły.

Organizatorzy wystawy: Zbigniew Fałdyna, Iwona Wolińska, Bartosz Bogdan.
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.