Wystawa „Wołyń 1943 - wołają z grobów których nie ma"

W odrodzonym w 1918 r. państwie polskim znalazło się ok. 5 milionów Ukraińców, stanowiących ok. 16 proc. wszystkich obywateli kraju.
 
W niektórych rejonach byli oni większością. Przedwojenna Polska stała się areną ciągłych sporów polsko-ukraińskich. Ukraińcom nie udało się stworzyć własnego państwa ze stolicą w Kijowie, powstaniu państwa zachodnioukraińskiego przeszkodziła przegrana z Polską wojna o Lwów. Większość Ukraińców nie akceptowała politycznego status quo. Z kolei polskie władze nie dotrzymywały własnych zobowiązań – nie powołały obiecanego uniwersytetu ukraińskiego i ograniczały możliwość działania ukraińskich szkół niższych szczebli. Radykalne organizacje ukraińskie zaczęły stosować terroryzm jako formę walki politycznej.
 
Eskalacją tych wydarzeń była tzw. Zbrodnia Wołyńska według ostrożnych szacunków polskich badaczy, zbrodnia z lat 1943 - 1945 pochłonęła około 100 tysięcy Polaków.
 
Wspominając powyższe tragiczne wydarzenia dnia 11 grudnia 2017 roku w naszej szkole uroczyście otwarta została wystawa „Wołyń 1943 – wołają z grobów których nie ma" Wystawę uroczyście otworzyła lubuska kurator oświaty p. Ewa Rawa.
 
Kurator w mowie powitalnej podziękowała naszej szkole i wszystkim pracującym przy jej organizacji, podkreślała także wkład włożony w pielęgnowanie wychowania patriotycznego w szkole.
 
Głównym punktem uroczystości był wykład Jarosława Palickiego z Instytutu Pamięci Narodowej, o stosunkach polsko-ukraińskich w latach 1918 – 1947.
 
Gośćmi honorowymi były p. Maria Dratwińska i Halina Zalewska – członkinie Zarządu Związku Sybiraków koło w Gorzowie Wielkopolskim.
 
Obecni na uroczystościach uczniowie 101/102t oraz 103t z zaciekawieniem słuchali o często tragicznej sytuacji poprzednich pokoleń.
 
W organizację wystawy zaangażowana była następująca młodzież: Tomasz Wrąbel (301t), Klaudiusz Wróblewski (103t), Klaudia Wąś (103t), Rozalia Caban (101t), Jakub Miller (234/236zsz) Przemysław Gonera (234/236zsz)
 
Organizatorami wystawy byli nauczyciele: Zbigniew Fałdyna, Jerzy Antczak oraz nauczyciele-bibliotekarze: Bartosz Bogdan oraz Iwona Wolińska.
 
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.