Dzień Pamięci i Pojednania

30 stycznia po raz kolejny Gorzów Wielkopolski obchodził Dzień Pamięci i Pojednania. Na pl. Grunwaldzkim tradycyjnie zabrzmiał Dzwon Pokoju. W uroczystościach brała udział nasza „Budowlanka".
 

30 stycznia to ważna data w historii miasta. Tego dnia w 1945 r. armia radziecka zdobyła niemiecki Landsberg, który później zaczął stawać się polskim Gorzowem.

Na pamiątkę tamtych czasów od 1995 r. w Gorzowie obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania.
 
W czasach PRL-u data 30 stycznia 1945 była uznawana ze dzień wyzwolenia Gorzowa Wlkp. przez Armię Czerwoną, co było oczywistą manipulacją, gdyż ówczesny Landsberg od swoich początków był niemiecki. Tym samym miasto mogło zostać jedynie zdobyte bądź zajęte, a jego mieszkańcy nie wyzwoleni lecz zmuszeni do ucieczki. Tak też było. Niemcy opuszczali Landsberg z nadzieją powrotu do niego po zakończeniu wojny, jednak wielkie mocarstwa zadecydowały inaczej, ustalając nowe granice w Europie.

Z Dniem Pamięci i Pojednania związana jest także nazwa jednej z ulic – 30 Stycznia – w centrum miasta. Gdy Instytut Pamięci Narodowej miał wątpliwości, czy nie powinna być zdekomunizowana, radni uzasadnili, że ta nazwa nawiązuje właśnie do dnia upamiętniającego pojednanie Polaków i Niemców.

Do Gorzowa, z okazji święta, przyjechała ponad dwudziestoosobowa delegacja z Niemiec. Wśród gości znaleźli się wiceburmistrz partnerskiego dla Gorzowa miasta Herford - Andreas Rödel oraz Karl-Christoph von Stünzner-Karbe - kurator Fundacji Brandenburg.

Kulminacyjnym momentem święta jest wspólne uderzenie w Dzwon Pokoju i aby tradycji stało się zadość na zakończenie tegorocznych uroczystości władze Gorzowa i goście z Niemiec uderzyli we wspomniany dzwon co symbolicznie zakończyło obchody Dnia Pokoju na Placu Grunwaldzkim.

Na uroczystościach naszą szkołę reprezentowała klasa 201t pod opieką Zbigniewa Fałdyny i Anny Kamińskiej.

Poczet sztandarowy tworzyli uczniowie klasy 201t: Daria Krzanowska, Weronika Filipiak, Igor Łaniecki.
 
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.