Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

ZSBiS pamięta o Żołnierzach Wyklętych – uczestniczyliśmy we mszy świętej za bohaterów naszej ojczyzny.
 

Kim byli Żołnierze wyklęci? Był to rodzaj antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzanckiego, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
 
Dnia 1 marca, odbyły się polskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, nasza szkoła czynnie w nich uczestniczyła.
 
Główne uroczystości odbyły się w kościele pod wezwaniem Maksymiliana Kolbego na ul. Czereśniowej, następnie odbył się przemarsz ulicami Piłsudskiego i Czartoryskiego do parku 750-lecia Gorzowa, gdzie po okolicznych przemówieniach odśpiewano hymn Mazurka Dąbrowskiego.

W uroczystościach brał udział nasz poczet sztandarowy w składzie:

- Igor Łaniecki
- Jakub Rosochacki
- Weronika Filipiak
 
Dodatkowo też w naszej szkole można podziwiać wystawę o Żołnierzach Wyklętych, w której przybliżamy sylwetki niektórych z nich oraz uświadamiamy czym się wyróżnili. Zapraszamy do jej odwiedzenia! Wystawa znajduje się w holu szkoły przy wejściu do biblioteki.
 
Opiekunem uczniów był p. Ireneusz Gasza, natomiast wystawę o Żołnierzach Wyklętych, przygotował p. Zbigniew Fałdyna we współpracy z zespołem bibliotecznym p. Iwoną Wolińską i p. Bartoszem Bogdanem.
 
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.