78 rocznica Zbrodni Katyńskiej – szkolne obchody ZSBiS

Katyń jest dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego.
 
Zbrodnia Katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez Sowietów na blisko 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 r., zgładzono strzałem w tył głowy około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tysięcy osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, tj. terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 r. do Związku Sowieckiego.
 
Ofiarami byli głównie znaczący obywatele państwa polskiego: oficerowie Wojska Polskiego i Policji, urzędnicy administracji państwowej oraz przedstawiciele intelektualnych i kulturalnych elit Polski. Spoczywają w bezimiennych mogiłach. Sprawa „katyńska" była przez cały okres istnienia ZSRR była jedną z najściślej strzeżonych tajemnic Kremla.
 
Po zakończeniu II wojny, funkcjonowało „kłamstwo katyńskie", które obarczało winą za mord Niemców.

Do osądzenia winnych za tę zbrodnię nigdy nie doszło.

11 kwietnia 2018 roku w szkole odbył się wykład upamiętniający wydarzenia związane z mordem Katyńskim. Gościem spotkania rocznicowego był Jarosław Palicki – pracownik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej – oddział w Gorzowie Wielkopolskim.

Pan Jarosław Palicki wygłosił prelekcje, nakreślając historię tych tragicznych wydarzeń.
W trakcie wykładu informował o istotnych datach czy przebiegu eksterminacji.

Zwrócił szczególną uwagę na symbolikę Katynia jako tylko jednego z wielu miejsc gdzie popełniono zbrodnie nazywaną dziś jako Katyńską.

W prelekcji brały udział klasy 201t, 203t i 132bs1.

Prelekcje zorganizował nauczyciel historii Z. Fałdyna.
 
Dziękujemy za udział!
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.