1-percentPrzekaż 1% podatku na organizację pożytku publicznego: 
Lubuskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole
KRS: 0000  105 271
W deklaracji podatkowej PIT INFROMACJE UZUPEŁNIAJĄCĄ wskazać:
Zespół Szkół Budowlnych i Samochodowych w Gorzowie Wlkp. 


Uroczysta wystawa "Niepodległa w dokumentach, zdjęciach i listach" została otwarta!

Długo przygotowywana wystawa złożona m.in. z historycznych pamiątek uczniów została otwarta!
 
20-lecie międzywojenne to niezwykle ważny okres dla Polski, która po ponad stu latach wreszcie odzyskała upragnioną niepodległość. W nowym, odrodzonym i wolnym państwie zaczęła rozwijać się kultura i literatura. W pierwszym okresie dominuje optymizm, radość, wiara w przyszłość, które spowodowane były przede wszystkim szczęściem z odzyskanej niepodległości. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych dochodzi jednak do kryzysu cywilizacji i kultury w całej Europie. Wzrasta stopniowo poczucie zagrożenia, niepewność jutra. Ów niepokój spowodowany był właściwie kryzysem ekonomicznym (1928-1932) oraz narodzinami i rozwojem państw totalitarnych. Polska stała się państwem szczególnie narażonym, co zresztą pokazała później II wojna światowa, ponieważ otoczona została przez dwa systemy: faszyzm i komunizm. Dlatego też w ciemnym okresie dwudziestolecia pojawiają się także tendencje katastroficzne oraz poczucie kryzysu wartości.
 
Chcieliśmy ten niezwykle ciekawy czas pokazać na zdjęciach i dokumentach, które posiadają sami uczniowie. Wiele przekazanych przez nich pamiątek to rzeczy rodzinne, nierzadko odziedziczone po starszym pokoleniu.
 
Historyk pan Z. Fałdyna gromadził takie pamiątki od uczniów, następnie zostały one zaskanowane i zaprezentowane na wystawie. 
 
Internat Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych również włączył się do całej akcji - warsztaty decupage, które w ramach projektu "Niepodległa" prowadziła pani A. Kulesza zaowocowały pięknymi zdobionymi szkatułkami, każda z nich symbolizuję postać historyczną, bądź wprost odwołuje się do 20-lecia międzywojennego.
 
Zebranie tylu dokumentów było nie lada wyzwaniem, dlatego też otwarcie wystawy zostało przesunięte w czasie o kilka dni. Teraz jednak zapraszamy wszystkie chętne osoby do zwiedzania zarówno wspaniale zdobionych techniką decupage dzieł oraz rodzinnych pamiątek uczniów oraz nauczycieli, które pozostały po tych barwnych czasach.
 
Pamiętajmy słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości."
 
 

Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.