Gorzowskie obchody III i IV deportacji na Syberię

14 czerwca odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenie.
 
Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Mateusz Mak (203t), Klaudiusz Wróblewski (203t) oraz Mateusz Stefaniak (203t).
 
Obchody zostały zorganizowane przez Związek Sybiraków Koło w Gorzowie Wielkopolskim.
 
Trzecia deportacja (maj-lipiec 1940) objęła głównie uchodźców z centralnej i zachodniej Polski przybyłych w czasie działań wojennych na tereny, które znalazły się potem pod okupacją radziecką. Większość deportowanych stanowili Żydzi (do 80% całości kontyngentu), Białorusini i Ukraińcy. Liczba zesłańców, których w dokumentach radzieckich określa się mianem „spiecpieriesielency-bieżency", wyniosła ponad 80 000 osób.
 
Historia czwartej wywózki jest niezwykle bolesna wówczas (maj - czerwiec 1941) na wschód pojechała głównie ludność ze środowisk inteligenckich, rodziny kolejarzy, rodziny osób aresztowanych przez NKWD w czasie drugiego roku okupacji, wykwalifikowanych robotników oraz rzemieślników. Czwarta wywózka dotknęła szczególnie mocno Białostocczyznę, Grodzieńszczyznę i Wileńszczyznę. Cała akcja odbyła się niejako w dwóch oddzielnych cyklach. W maju rozpoczęto wysiedlenie ludności z tzw. Zachodniej Ukrainy, w czerwcu z Zachodniej Białorusi i republik nadbałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. W sumie deportowano ponad 85 000 osób. Nie są to jednak liczby do końca potwierdzone, bowiem wybuch wojny zaskoczył niektóre transporty jeszcze na ziemiach białoruskich, co spowodowało utknięcie pociągów i dość duże straty w ludziach – sięgające nawet kilkunastu procent całości transportu. 
 
W sumie, w ciągu 15 miesięcy radzieckiej okupacji, w wyniku masowych deportacji na wschód trafiło co najmniej 330–400 tys. osób, i o tej historii choć trudnej musimy pamiętać, by przyszłe pokolenia wiedziały z jakim okrucieństwem wiąże się wojna.
 
Opiekunami uczniów był dyrektor Tomasz Janiszewski oraz nauczyciel historii Zbigniew Fałdyna.
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.