Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych w ZSBiS

ZSBiS czynnie bierze udział w obchodach święta.
 
Przygotowano wystawę i gazetkę szkolną o tematyce związanej z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych.
 
Uczniowie z zainteresowaniem oglądali przygotowaną przez IPN wystawę "Żołnierze Wyklęci Podziemie Niepodległościowe 1944-1963" oraz uczestniczyli w wykładzie przygotowanym przez nauczyciela historii p. Zbigniewa Fałdynę, który przybliżył im sylwetki Żołnierzy Wyklętych.
 
Historia żołnierzy wyklętych sięga swoimi początkami okresu po II wojnie światowej, kiedy to Polska znalazła się pod faktyczną okupacją ZSRR. Sowieci rozpoczęli realizację planu podporządkowania Rzeczypospolitej w wymiarze politycznym, gospodarczym, a także ideologicznym. W nowej komunistycznej Polsce nie było miejsca dla wrogów ustroju, których reprezentowało Polskie Państwo Podziemne. Ofiarami systemu padali żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich, Wolności i Niezawisłości, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego itd. Wrogów systemu masowo aresztowano, torturowano i mordowano. W latach 1945 – 1956 według ciągle niepełnych danych z rąk polskich i sowieckich komunistów zginąć miało kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego.
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.