83. rocznica agresji sowieckiej na Polskę oraz Dzień Sybiraka z udziałem CEZiB-u

W sobotę 17 września 2022 roku w 83 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę przy pomniku Ofiar Stalinizmu na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się uroczystości upamiętniające represjonowanych obywateli polskich zesłanych na Syberię.

W obchodach wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie Karolina Lewicka i Oliwia Opiela z klasy 3TGx oraz Cezary Tracewski z klasy 4TBx pod opieką dyrektora Tomasza Janiszewskiego i nauczyciela historii Zbigniewa Fałdyny.
 
17 września 1939 roku jest jedną z najtrudniejszych dat w historii Polski. Tego dnia bez wypowiedzenia wojny do Polski wkroczyły wojska Armii Czerwonej. Propaganda sowiecka głosiła, że wobec upadku państwa polskiego należy chronić ludność białoruską i ukraińską przed anarchią i wojną. W rzeczywistości Stalin wypełnił tajne porozumienie z Hitlerem dotyczące podziału ziem II Rzeczypospolitej.
 
Wiele oddziałów polskich stawiło zacięty opór armiom sowieckim, ale wobec ogromnej przewagi wroga, nie było szansy na powodzenie.
 
Sowiecka agresja przypieczętowała los II Rzeczpospolitej. W sumie do radzieckiej niewoli trafiło blisko 250 tysięcy polskich żołnierzy. Bezpośrednim następstwem ataku Rosjan była zbrodnia katyńska w 1941 roku, zamordowano wówczas 21 tysięcy polskich oficerów i funkcjonariuszy. Drugą formą eksterminacji były cztery wielkie deportacje na Syberię i do Kazachstanu w latach 1940 - 1941 kilkuset tysięcy polskich obywateli.
 
Aby uczcić pamięć ofiar zbrodni stalinowskich w 2013 roku Sejm Rzeczpospolitej ustanowił dzień 17 września Dniem Sybiraka.
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.